Wyjazd do Finlandii
(25 - 31 lipca 2016)

W dniach 25 - 31 lipca 2016 roku po raz kolejny młodzież OSWG wraz z opiekunkami <Katarzyna Głozak, Elżbieta Bej> wyjechała zagranicę, by realizować tam projekt "Listen to the Unheard" z programu Erasmus+. Tym razem krajem, który odwiedziliśmy była Finlandia. Pojechaliśmy tam, by nauczyć się lepiej komunikować się w języku angielskim. Z kolei celem naszych fińskich wtedy jeszcze nie - przyjaciół było usprawnienie komunikacji w języku migowym. Poza zrealizowaniem w 200% założonych celów udało się nam również doświadczyć wielokulturowości, poruszyć wiele ciekawych tematów takich jak mniejszości narodowe, wyznaniowe, językowe i etniczne czy nieakceptowalne zachowania w różnych zakątkach świata, które nam wydają się "normalne". To wszystko udało nam się połączyć z codziennym pływaniem w jeziorze, nad którego brzegiem mieszkaliśmy oraz rozmowami do białego rana. Czy wiedzieliście, że w Finlandii, jak ktoś ziewa to nikt nie zwraca na to uwagi? Uczniowie na lekcjach ziewają, pracownicy na spotkaniach z szefami też ziewają i nikt, ale to absolutnie nikt nie uważa, że jest w tym coś złego. Ot i różnica kulturowa! To co, może od dziś wszyscy ziewamy po Fińsku ?!??