Wywiad dla gazetki "Modrzewiak"
(09 grudnia 2015)

Chociaż mamy nasza własną szkolną gazetkę, to 9 grudnia 2015 mieliśmy okazję stanąć po "drugiej stronie dyktafonu" i udzielić wywiadu do szkolnej gazetki "Modrzewiak" przygotowywanej przez uczniów LO im. A. F. Modrzewskiego w Warszawie. "Modrzewiak" to nie byle jaka pozycja wśród szkolnych gazetek - nie dość, że ma długą tradycję (powstaje od 2001 roku), ale jest także zdobywcą wielu nagród w konkursach szkolnych gazetek: w latach 2002-2004 zdobywca III i II miejsca  w konkursie organizowanym przez Biuro Poselskie Marka  Borowskiego, zdobywca I miejsca w konkursie Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki w 2006 roku, aktualnie platynowy laureat Forum Pismaków.
Aktualnie w "Modrzewiaku" powstaje cykl artykułów poświęcony "nietypowym szkołom".  W ostatnim numerze uczniowie opisali "szkoły na kółkach" prowadzone przez pedagogów ulicy. W kolejnym chcą opisać naszą szkołę - jej charakter, specyfikę. Pani Anna Hummel zdecydowała, że najlepiej odda charakter szkoły spotkanie dziennikarzy z uczniami OSWG. I tak w dyskusji udział wzięli: Konrad, Daniel, Ada, Ala i Natalia. Rozmowę tłumaczyła z migowego i na migowy Pani Anna Hummel. Całe spotkanie zrobiło na uczniach z Modrzewskiego ogromne wrażenie i dość znacznie rozminęło się z ich wyobrażeniami o szkole dla głuchych. Spodziewali się większych różnic w pracy szkół dla głuchych i szkół masowych - tymczasem zaskoczył ich ogrom podobieństw między szkołami, a forma naszej komunikacji zrobiła na nich spore wrażenie! Wywiad w pewnym momencie przerodził się w obustronny dialog na tematy znacznie wykraczające poza szkolę i naukę: problemy komunikacji słyszącej większości z osobami głuchymi i osób głuchych ze słyszącą większością, wyobrażenia o przyszłości, i różnicę językowe pomiędzy Polskim Językiem Migowym a językiem polskim.
Niecierpliwie czekamy na nowy numer "Modrzewiaka", żeby zobaczyć z jakimi wrażeniami opuścili nasza szkołę goście.