Warszawski Korowód Integracyjny
(12 września 2014)

W dniu 12 września 2014 roku w Parku Sowińskiego na Warszawskiej Woli odbyła się impreza integracyjna dla środowisk z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Młodzież z naszego ośrodka została zaproszona do organizacji części sportowo-rekreacyjnej. Celem imprezy była szeroko pojęta integracja. Podczas tej imprezy  można było poznać ofertę Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie dotyczącą różnego rodzaju pomocy w uzyskiwaniu środków finansowych na rehabilitację, sprzęt ortopedyczny, nowoczesne wózki inwalidzkie.
Uczestnicy mieli okazję do zaprezentowania swoich możliwości, zainteresowań i pasji. Przedstawili się jako osoby, którym niepełnosprawność utrudnia życie ale na pewno nie pozbawia go sensu i radości. Organizatorzy tej imprezy zaprosili nas, uczniów  i słuchaczy  z OSWG, abyśmy zorganizowali część sportowo-rekreacyjną w taki sposób, aby wszyscy uczestnicy Korowodu mogli zaprezentować swoje umiejętności w dziedzinie sportu.
Uczniowie, którzy wzięli udział w przygotowaniach i realizacji zabaw i gier byli wolontariuszami. Było nas wszystkich  ponad trzydzieścioro. Część z nas organizowała  konkurencje  takie jak: rzuty piłką do kosza  na punkty, przeciąganie liny, rzut piłką lekarską na odległość, grę rekreacyjną "rycerz z dzidą" oraz turniej Mini Futbolu a ekipa gastronomiczna przygotowała dla wolontariuszy przepysznego grilla.
Podczas zabaw pojawiły się dzieci ze szkoły podstawowej  ogólnodostępnej, które koniecznie chciały poznać język migowy! Wykład dla tej grupy zorganizował p. Grzegorz Bisko  wraz z naszą koleżanką  Kasią Muchą. Widać było, że dzieciaki były bardzo zadowolone. W programie  znalazły się również występy zespołów muzyczno-teatralnych. Osoby niepełnosprawne mogły zaprezentować swoje umiejętności sceniczne.
Na zakończenie Warszawskiego Korowodu Integracyjnego wystąpił zespół muzyczny  "VIDEO"  a wraz z nim uczestnicy projektu Młodzi  Migają Muzykę - Magda Kozłowska, Damian Olak i Konrad, którzy pięknie zinterpretowali słowa i muzykę w Polskim Języku Migowym. (PJM). Ich występ był bardzo interesujący, wszystkim się bardzo podobał, więc został nagrodzony długimi oklaskami.
Na scenie, prowadzącą imprezę, p. Aleksandrę Kostkę tłumaczył na PJM nasz kolega Jakub Kula. Dzięki Kubie mogliśmy doskonale rozumieć co się dzieje na scenie.
Impreza ta, organizowana  już po raz czwarty, cieszy się wśród moich koleżanek i kolegów dużym zainteresowaniem. Wielu z nas chce w niej wziąć udział w następnych latach. Jest to impreza, która wiele nas uczy a jednocześnie pozwala wierzyć w siebie i swoje możliwości.

Sprawozdawca i fotoreporter imprezy - Jola Jabłońska

Galeria fotografii