I ogólnopolska olimpiada wiedzy o ekonomii w Przystanku Łucka
(13-15 marca 2015)

W marcowy weekend, tj. 13 - 15 marca br. w Przystanku Łucka w ramach projektu "Ekonomia w rękach Głuchych" realizowanego w partnerstwie z migam.org. odbyła się pierwsza w historii polskiego środowiska Głuchych Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Ekonomii Szkół Ponadgimnazjalnych dla Młodzieży Niesłyszącej i Słabosłyszącej oraz konferencja dla uczniów i nauczycieli. Przyjechali olimpijczycy wraz z opiekunami z całej Polski - Lublin Herc, Lublin Wyścigowa, Lubliniec, Katowice, Kraków, Kutno, Wrocław. Uroczystego otwarcia olimpiady dokonała Wicedyrektor OSWG, pani Anna Stopińska. Olimpiada odbyła się w sobotę i trwała trzy godziny. 24 olimpijczyków rywalizowało w trzech kategoriach - ZSZ (6 osób), LO (9 osób) i Technikum (9 osób), zmagało się z 25 zadaniami zamkniętymi i 5 zadaniami otwartymi wykazując się wiedzą i umiejętnościami ekonomicznymi. Można było zdobyć maksymalnie 35 punktów.

Oprócz trzygodzinnej olimpiady w programie miały miejsca piątkowe i sobotnie spacery "Śladami polskiej gospodarki". Uczestnicy z wolontariuszami (przedstawicielami naszego samorządu uczniowskiego) zobaczyli Mennicę Polską, metro II linii, Ministerstwo Finansów, Narodowy Bank Polski, Centrum Giełdowe, Pałac Kultury i Nauki, słynny licznik długu publicznego, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Gospodarki i Sejm. W celu integracji uczestnicy i wolontariusze brali udział w warsztatach integracyjnych przeprowadzonych przez panią Magdalenę Bielak-Kościńską pod hasłami "Jak ulokować swój kapitał życiowy?" i "Jak stać się przedsiębiorcą?". W niedzielę prelegenci ciekawie prowadzili konferencję, padło wiele pytań typu: co to znaczy być przedsiębiorczym? Z jakimi problemami radzić sobie musi uczeń i nauczyciel? Jak zamigać "popyt" i "podaż"? Wymiana doświadczeń była wartościowa.

Na etapie podsumowującym konferencję ogłoszono wyniki i wręczano dyplomy z nagrodami w postaci gier planszowych "Monopoly" i "Kolejka". Pozostałym uczestnikom rozdano pamiątkowy podarunek - torebka, kubek i długopis z logo "Ekonomia w rękach Głuchych". Mamy nadzieję, że odbędą się kolejne olimpiady tego typu w którymś ośrodku w latach przyszłych.

Oto wyniki Olimpiady:

KATEGORIA "Liceum Ogólnokształcące"

lp.

Imię i nazwisko

Miasto

Suma punktów

Miejsce

1

Jakub Studziński

Warszawa

30

I

2

Łukasz Młodystach

Warszawa

27,5

II

3

Marcin Adamek

Wrocław

26

III

KATEGORIA "Zasadnicza Szkoła Zawodowa"

lp.

Imię i nazwisko

Miasto

Suma punktów

Miejsce

1

Mateusz Pajęcki

Kutno

20

I

2

Anita Domańska

Warszawa

17,5

II

3

Krzysztof Łuczywek

Warszawa

14,5

III

KATEGORIA "Technikum"

lp.

Imię i nazwisko

Miasto

Suma punktów

Miejsce

1

Agnieszka Kupiec

Lubliniec

32

I

2

Maciej Wroński

Lublin, Herc

28,5 (19 + 9,5)

II

3

Dawid Hnat

Warszawa

28,5 (20 + 8,5)

III

Zwycięzcom gorąco gratulujemy. Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom za wspólnie spędzony weekend w klimacie ekonomicznym. Dziękujemy również wolontariuszom: Magdalenie Wdowiarz, Sarze Zawadzkiej, Kamilowi Dziąg, Konradowi Kozłowskiemu i Michałowi Talarek za ogromną pomoc przy organizowaniu olimpiady i konferencji.

Galeria fotografii