Wigilja
(20 grudnia 2013)

W czwartek, 20 grudnia cała społeczność naszego Ośrodka spotkała się na tradycyjnej, uroczystej wieczerzy wigilijnej. Wraz z pierwszą gwiazdką, odświętnie ubrani, zebraliśmy się w pachnącej choinką Sali gimnastycznej, usiedliśmy przy stołach nakrytych białymi obrusami, ozdobionych pięknymi stroikami i suto zastawionych tradycyjnymi potrawami wigilijnymi. Pani Dyrektor serdecznie powitała zaproszonych gości, nauczycieli, wychowawców, wszystkich pracowników Ośrodka i młodzież. Potem było wiele dobrych życzeń od Dyrekcji, kierownika Internatu, Samorządu Uczniowskiego i księży.

W nastrój naszego wigilijnego spotkania wprowadziło nas przedstawienie z udziałem młodzieży. Przy zapalonych świecach i rozbrzmiewających w tle kolędach zobaczyliśmy trzy pantomimiczne sceny. Każda ze scen odegrana przez młodych aktorów zachęciła nas do tego, żebyśmy trzymali się razem, żebyśmy się wspierali, żebyśmy każdego dnia, przez cały rok szkolny tworzyli atmosferę koleżeńskiej zgody, jedności i życzliwości. Symbolem przesłania oglądanego przedstawienia były patyki, różne: małe, duże, naturalne, złote ale zawsze tworzące wiązkę będącą znakiem siły w braterskiej jedności. Duże wiązki złotych patyków tworzyły elementy scenografii do przedstawienia, mniejsze, naturalne wiązki pięknie zaprezentowały się w kompozycjach stroików zdobiących stoły.
Po przedstawieniu w ciszy słuchaliśmy Słowa Bożego. Ksiądz Konrad Zabłocki przeczytał ewangelię św. Mateusza o Narodzinach Jezusa i złożył nam życzenia.

Tradycyjnie połamaliśmy się opłatkiem serdecznych życzeń, uśmiechów łez nie było końca... Zapachniało czerwonym barszczem, kapustą z grzybami, smacznymi krokietami, śledzikiem, krupiem i makowcem, toteż ochoczo zabraliśmy się do łasuchowania. W tym roku nie przyjechał do nas św. Mikołaj, bo za oknem nie było ani zimy, ani śniegu. Za to odwiedziły nas małe, urocze elfy ciągnące sanie
z prezentami. Wtajemniczeni mówią, że w elfy wcieliły się dzieci naszych wychowawców. Serdeczne podziękowania dla organizatorów tegorocznej wigilii, kierownika Internatu i wychowawców, którzy wspierali pomysłem i pracą.