Język migowy łączy, czyli realizacja projektu Sign Through the Word
(20-27 listopada 2013)

W dniach 20 - 27 listopada 2013 roku odbył się projekt z udziałem młodzieży z Polski, Bułgarii i Włoch. Odbywał się w uroczej miejscowości Teresin pod Warszawą, mieszkaliśmy i mieliśmy zajęcia w uroczym ośrodku Leśne Zacisze. Projekt został sfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu "Młodzież w działaniu". Efektem projektu było stworzenie słownika trzech języków migowych: bułgarskiego, polskiego i włoskiego w dziedzinie kultury, historii i geografii.

A tak dzielili się wrażeniami uczniowie naszej szkoły:

Jestem zadowolony, że wziąłem udział w tym projekcie. Dla mnie to było wspaniałe doświadczenie. Nauczyłem się Międzynarodowego Języka Migowego (IS) oraz języka angielskiego. Pokonałem strach przed kamerą. Poznałem różnice kulturowe, historię i geografię krajów uczestniczących w tym projekcie. Poznałem kilkunastu przyjaciół z Włoch i Bułgarii. Chciałbym w przyszłości uczestniczyć w podobnych projektach.

Tomasz Nowakowski

Początki były trudne, bo nie znałam Międzynarodowego Języka Migowego (IS), ale nowo poznani koledzy z zagranicy pomagali mi w przekładaniu PJM na IS. W projekcie podobała mi się bardzo współpraca grup.  Bardzo dobrze się rozumieliśmy, nawet bez słów. Dzięki projektowi nauczyłam się sporo przydatnych rzeczy do matury. Nauczyłam się więcej słów z angielskiego niż na niejednej lekcji. Warto było uczestniczyć w projekcie. Za to dziękuję naszej "mamusi projektowej" pani Kasi Głozak.

Agnieszka Szeliga

Poznałem trzy nowe języki migowe (IS, LIS, BGSL) oraz język angielski pisany. Poznałem również kultury Bułgarii i Włoch. Podczas wycieczki po Warszawie byłem pomocnikiem przy tłumaczeniu z języka polskiego na IS. Dla mnie nowym doświadczeniem była praca przed kamerą, nauka IS oraz poznanie nowych kultur.

Damian Szymański

Jestem bardzo zadowolony, że wziąłem udział w takim projekcie. Dzięki temu zdobyłem dużo nowych doświadczeń. Nauczyłem się IS,  z czego jestem bardzo dumny. Poznałem kulturę, historię i geografię Włoch i Bułgarii. Poznałem dużo fajnych osób. Mam nadzieję, że to nie OSTATNI taki projekt w moim życiu.

Jakub Studziński

W projekcie, w którym uczestniczyłem byli Włosi, Bułgarzy i Polacy. Dla mnie to było cenne doświadczenie, nauczyłem się posługiwać Międzynarodowym Językiem Migowym, poznałem zagranicznych przyjaciół. To był dla mnie wspaniały tydzień.

Jakub Kula

W tym projekcie poznałem wspaniałych ludzi. Było dużo fajnych zabaw. Nauczyłem się Międzynarodowego Języka Migowego. Bawiłem się super.

Adam Gerasik

Chcę powiedzieć kilka słów na temat projektu. Mam naprawdę wiele wrażeń  projektowych - poznałem historię i kulturę dwóch państw Bułgarii i Włoch. Wymieniliśmy kilka informacji na różne tematy. Na początku prawie nie znałem IS. Dzięki udziałowi w projekcie opanowałem podstawy IS w bardzo szybkim tempie. W przyszłości umiejętność posługiwania się IS pomoże mi dogadywać się z osobami Głuchymi z całego świata. Trzymam kciuki, żeby takich projektów było więcej.

Dawid Hnat