Wycieczka do Sandomierza
(19 czerwca 2013)

Dnia 19 czerwca uczniowie z klas: Iti oraz IItb pod opieką pań: Agnieszki Krupy i Emilii Bzury byli na wycieczce w Sandomierzu. Podczas pięknej, słonecznej pogody młodzież miała okazję zobaczyć malownicze krajobrazy okolic tego miasta, położonego u zbiegu trzech krain geograficznych: Wyżyny Sandomierskiej, Wyżyny Lubelskiej i Kotliny Sandomierskiej rozciągających się malowniczo wzdłuż Wisły.
W trakcie wycieczki mieliśmy możliwość przespacerować się Wąwozem Królowej Jadwigi. Jest to rozległy wąwóz lessowy, najciekawszy i najładniejszy na terenie miasta. Powstał w wyniku erozji wodnej, ma długość 500m, a wysokość jego sięga ponad 10m.
Następnie przeszliśmy podziemną trasą turystyczną utworzoną z piwnic wydrążonych w skale lessowej. Drążone przez wieki pod miastem korytarze i komory z racji ich obronnego i gospodarczego charakteru, otoczone były tajemnicami. Najsłynniejsza legenda mówi o Halinie Krępiance, która została zasypana tam wraz z Tatarami.
Kolejną atrakcją była wizyta w Zbrojowni Rycerskiej, w której mogliśmy przymierzyć oryginalne zbroje, wziąć miecze i doświadczyć trudu ich noszenia. Na koniec zwiedziliśmy Bramę Opatowską- jedną z czterech bram wchodzą w skład kompleksu murów obronnych Sandomierza.

 

Studniówka
Galeria fotografii