Wystawa multimedialna pt. Poznaj jak pracuje Twój mózg,
 neurobiologia - eksperyment - test - zabawa.
Muzeum Ewolucji PAN - Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.
(11 kwietnia 2013)

 plakat

Starając się poszerzyć i uzupełnić wiadomości z lekcji biologii dotyczące funkcjonowania mózgu człowieka, klasa 2a wraz z opiekunami Urszulą Prokurat i Tomaszem Kościołowskim aktywnie uczestniczyła w ogólnopolskiej wystawie najnowszych osiągnięć w dziedzinie badań nad ludzkim mózgiem w Pałacu Kultury i Nauki. Wystawa mózg to w istocie interaktywne laboratorium, w którym młodzież zdobywa wiedzę na temat własnego umysłu, uczestnicząc w zaskakujących grach, testach i doświadczeniach.
Wystawa  mózg składa się z 3 głównych działów: Mózg 3D, Iluzje, Mózgotrzepy oraz plac zabaw.

Nasze uczestnictwo w wystawie.

Mózg 3D

Zaczęliśmy odkrywanie tajemnic naszego mózgu od dokładnego przyjrzenia się tytułowemu bohaterowi. Technologia wirtualnej rzeczywistości umożliwiła nam ujrzenie swego odbicia z "otwartą" czaszką i widocznym modelem swojego mózgu. Tam zobaczyliśmy jaka część mózgu jest aktywna podczas odbioru bodźców przez różne zmysły (węch, zapach, wzrok, dotyk).

Iluzje

Ta część wystawy dała nam do myślenia, że obraz świata jaki powstaje w naszych głowach nie zawsze odpowiada rzeczywistości. Mogliśmy się o tym przekonać przechodząc przez salę pełną iluzji wzrokowych. Wyraźnie różne kolory wydały nam się takie same, statyczne obrazy "poruszały" się, a wklęsła maska wydała nam się wypukła. Kiedy przekroczyliśmy próg magicznego pokoju Amesa, każdy z nas poczuł się olbrzymem w porównaniu do kolegi, który stał obok. A wszystko to dlatego, że widzimy mózgiem, ten zaś nagina rzeczywistość do swoich przyzwyczajeń.

Mózgotrzepy i plac zabaw.

W tej części wystawy, przy pomocy tzw. mózgotrzepów - testów komputerowych, uczyliśmy się badać mechanizmy pracy mózgu. Czy barwa czcionki może przeszkadzać w czytaniu? Wydaje się, że nie. Jednak jest wręcz przeciwnie, czym byliśmy bardzo zdziwieni wykonując test Stroopa. Na koniec na stanowisku interfejsu mózg - komputer mogliśmy sterować urządzeniami elektronicznymi tylko za pomocą myśli, a także porozmawiać z programem komputerowym.
Na zakończenie zwiedziliśmy ponadto Muzeum Ewolucji, a to co tam zobaczyliśmy przedstawiamy poniżej.

Wiadomości zdobyte na wystawie z dziedziny neurobiologii będziemy aktywnie poszerzać na lekcjach biologii i podobnych wyściach tematycznych.

Zainteresowanych zapraszamy na strone wystawy:
http://www.kontakt.gda.pl/pl/aktualne-wystawy/247-mozg-wystawa-edukacyjna

wycieczka
Galeria fotografii