Wykład oraz lekcje warsztatowe w Instytucie Żywności i Żywienia
Ogólnopolskie Centrum Promocji Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej
im.  prof.  Aleksandra Szczygła w Warszawie
(13 marca 2013)

  "...Twoje pożywienie decyduje o stanie  Twojego umysłu i o tym kim naprawdę jesteś..."

HIPOKRATES - ojciec medycyny

[Prawidłowe żywienie] - polega na całkowitym pokryciu zapotrzebowania organizmu na energię oraz wszystkie pokarmowe składniki potrzebne do rozwoju życia i zachowania zdrowia. Aby prawidłowo się rozwijać i żyć w pełnym zdrowiu, powinno się codziennie spożywać żywność dostarczającą potrzebnej ilości energii oraz zawierającą około 60 różnych składników odżywczych.

W ramach lekcji podstaw żywienia człowieka, powyższe wiadomości staraliśmy się uzupełnić aktywnie, uczestnicząc w zajęciach warsztatowych w Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie. Klasy 2m, 3tżg, 3n wraz z nauczycielami Alicją Kozińską i Tomaszem Kościołowskim rozpoczęły wizytę w Instytucie od wysłuchania wykładu pani mgr. Joanny Jaczewskiej - dotyczącego zasad zdrowego odżywiania się.
Zagadnienia które m.in. poznaliśmy przedstawiamy poniżej:

ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA

 1. Dbaj o różnorodność spożywanych produktów.
 2. Strzeż się nadwagi i otyłości, nie zapominaj o codziennej aktywności fizycznej.
 3. Produkty zbożowe powinny być dla Ciebie głównym źródłem energii (kalorii).
 4. Spożywaj codziennie co najmniej dwie duże szklanki mleka. Mleko można zastąpić jogurtem, kefirem, a częściowo także serem.
 5. Mięso spożywaj z umiarem.
 6. Spożywaj codziennie dużo warzyw i owoców.
 7. Ograniczaj spożycie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych, a także produktów zawierających dużo cholesterolu i izomery trans nienasyconych kwasów tłuszczowych.
 8. Zachowaj umiar w spożyciu cukru i słodyczy.
 9. Ograniczaj spożycie soli.
 10. Pij wystarczającą ilość wody.
 11. Nie pij alkoholu.

W części warsztatowej zmagaliśmy się z wieloma zadaniami testowymi sprawdzającymi naszą wiedzę zdobytą na lekcjach oraz w trakcie prezentacji multimedialnej w Instytucie. Pytania dotyczyły zagadnień z zakresu zasad zdrowego odżywiania się człowieka pod względem zawartości: białka, cukrów, tłuszczy, witamin, konserwantów w żywności. Dokonując podziału żywności na produkty: mleczne, mięsne, zbożowe, warzywa i owoce, słodycze, staraliśmy się ponadto wyszukiwać żywność, która dostarcza nam poszczególnych składników pokarmowych i mineralnych. W dalszej części zadawaliśmy bardzo dużo pytań Paniom prowadzącym zajęcia, dotyczących m.in. otyłości, roli konserwantów, w żywności oraz zasad zdrowego odżywiania się młodzieży.
W dalszej części wyniki naszych prac okazały się bardzo satysfakcjonujące co ucieszyło nas i pracowników Instytutu przygotowujących dla nas prezentacje. Na koniec zajęć po powtórzeniu zdobytych wiadomości i po dobrych wynikach części warsztatowej, otrzymaliśmy pamiątkowe nagrody i zaproszenie na kolejne lekcje do Instytutu.

Z tego miejsca składamy serdeczne podziękowania Dyrekcji Instytutu oraz: Pani Joannie Jaczewskiej i Pani Annie Taraszewskiej za przeprowadzenie dla nas zajęć i cierpliwe odpowiadanie na szereg pytań z zakresu żywienia człowieka.

 

Studniówka
Galeria fotografii