"Pałacyk Michla, Żytnia Wola
Bronią jej Chłopcy od Parasola..."
(27 listopada 2012)

Te słowa zna, chyba większość z nas. Ich autor, Józef Szczepański- pseudonim "Ziutek" 30 listopada skończyłby 90 lat. Walczył w batalionie "Parasol", zginął w Powstaniu Warszawskim.
Z tej okazji 27 listopada o godzinie 19.30 w Muzeum Powstania warszawskiego odbył się koncert pt: "Ziutkowi na urodziny". Grupa młodzieży internackiej odwiedziła to miejsce pamięci, stworzone pod patronatem byłego Prezydenta RP., śp. Lecha Kaczyńskiego.

W czasie wieczoru słuchaliśmy piosenek "Ziutka" w wykonaniu młodych ludzi z Garwolińskiego Teatru Muzycznego "Od Czapy". W sposób niezwykle przejmujący i piękny zaśpiewali oni m.in. utwory: "Chłopcy silni jak stal", "A gdy będzie już po wojnie", "Hymn".  W przerwie koncertu wysłuchaliśmy wywiadu z generałem Januszem Brochwicz- Lewińskim, pseudonim "Gryf", który opowiadał swoje wspomnienia z przebiegu Powstania Warszawskiego.

Następnie odbył się koncert rockowy. Wystąpił Tomasz Budzyński z Armii, z zespołem stworzonym na potrzeby tego wydarzenia. Wykonali oni kilka utworów wojennych                 w ciężkim, rockowym brzmieniu.

Wieczór szybko dobiegł końca. W naszej pamięci zapisał się jako pełen patriotyzmu, wzruszeń i wspomnień. Salę Muzeum wypełniał tłum, od małych dzieci w wózkach, poprzez zbuntowaną młodzież, po staruszków pamiętających czasy wojny.
"Łączenie pokoleń", to hasło przyświecające tej uroczystości, czekamy z utęsknieniem na kolejne.

Agnieszka Góralczyk-Witkowska


Studniówka 2007
Galeria fotografii