Wycieczka do Mennicy Warszawskiej
(22 listopada 2012)

W ramach programu nauczania przedsiębiorczości byliśmy na wycieczce w Mennicy Warszawskiej przy ulicy Żelaznej. Mennica jest wytwórnią produkującą monety, pieczęcie, medale i ordery zaopatrzone w godło państwowe. Oglądaliśmy film o powstawaniu Mennicy Warszawskiej. Mennica powstała za czasów panowania Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Podczas rozbiorów Polski carstwo rosyjskie rządziło Mennicą Warszawską. Po odzyskaniu niepodległości Mennica znowu zaczęła działać. W okresie międzywojennym w Mennicy produkowano broń. Została zniszczona przez niemieckiego okupanta w czasie II wojny światowej.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej mennica odżyła i stale się rozwijała. Dziś jest to kilka budynków. Jest ona spółką akcyjną. Wykonanie prototypu monety jest pracochłonne. Najpierw wykonuje się projekt w gipsie, z gipsu za pomocą lasera odwzorowuje się na formę z twardego metalu, tzw. matrycę. Prasa z matrycą tłoczy monety. Zwiedziliśmy muzeum kolekcji numizmatów. Były tam między innymi monety z czasów rozbiorów Polski, międzywojennych, komunizmu i obecnych, ordery bohaterskie dla zasłużonych dla Polski, monety Orkiestry Świątecznej Pomocy, monety Euro 2012, złoty medal olimpijski Otylii Jędrzejczak. Piękne i niesamowite monety. Szkoda, że w naszych portfelach nie mamy takich. To są unikatowe, kolekcjonerskie monety. Poznaliśmy ceny numizmatów. Są wyższe niż ceny tłoczone na monetach (tzw. nominał). Widzieliśmy także banknot  o nominale aż 5 milionów z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Zwiedzanie mennicy było pouczające, mieliśmy sympatyczną panią przewodnik. Pod koniec zwiedzania każdy z nas otrzymał pamiątkową monetę. Wiele się dowiedzieliśmy, jak się produkuje pieniądze nie banknoty, lecz monety w Mennicy.

Klasy I a, I b, III a, III b, III n, III tż, III tżg

Studniówka
Galeria fotografii