Spotkanie z sorobanem - 算盤 
(3 października 2012)

Soroban (jap.  算盤 - tacka do liczenia) - japoński  odpowiednik europejskiego abakusa. Przywędrował do Japonii ok. XVI wieku z Chin. Składa się z 23 lub 27 linii przeciętych belką poprzeczną. W jednej linii znajdują się 4 koraliki poniżej belki i 1 koralik powyżej niej. Obliczeń dokonuje się poprzez przesuwanie koralików do lub od belki poprzecznej. Każda pionowa linia przedstawia 1 cyfrę w liczbie. Każdy z koralików poniżej belki poprzecznej ma wartość równą 1, a powyżej niej wartość równą 5.
Mimo iż Japonia jest krajem wysoce skomputeryzowanym, to przyrząd ten nadal jest tam wykorzystywany do wykonywania obliczeń. Zdarza się, że rachmistrz szybciej policzy wynik na sorobanie niż niewprawny użytkownik kalkulatora. Im większe liczby występują w obliczeniu, tym szybsza jest metoda liczenia na sorobanie. Przykładowo 1 milion wymaga przesunięcia 1 koralika, podczas gdy w kalkulatorze należy wcisnąć 7 cyfr.
Dowiedziono, że licząc na sorobanie człowiek wykorzystuje obie półkule mózgu, a przy wykonywaniu obliczeń tradycyjnymi metodami wykorzystuje do tego celu jedynie lewą półkulę. Dzięki tej właściwości człowiek wprawiony w używaniu sorobanu jest w stanie wykonywać długie obliczenia w pamięci jedynie wyobrażając sobie użycie do tego celu sorobanu.

W dniu 3 października 2012 r. kl. 1ti pod opieką p. B. L. Karczewskiej i p. A. Jakubowskiej była w Wydziale Informacji i Kultury Ambasady Japonii w Warszawie na warsztatach liczenia na sorobanie. Spotkanie zostało poprzedzone wykładem, pokazem i prezentacją. Następnie ćwiczyliśmy pamięć oraz liczyliśmy indywidualnie na sorobanie. Były również konkursy z nagrodami. Na koniec spotkania otrzymaliśmy drobne upominki.