Największy cmentarz bez grobów
(16 kwietnia 2012)

W dniu 16.04.2012 r. młodzież z naszego Ośrodka (klasa III B LP oraz Mateusz Brociek, Kamil Jabłoński, Sebastian Mieczkowski z III C) pod opieką nauczycielki historii p. Anny Hodyniuk oraz wychowawczyni klasy III B p. Marty Żulewskiej uczestniczyła w wycieczce do największego cmentarza bez grobów, miejsca pamięci ofiar II wojny światowej -  Oświęcimia i Brzezinki.

Obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau (Oświęcim- Brzezinka) istniejący w latach 1940-1945, był największym hitlerowskim obozem koncentracyjnym, czyli miejscem stopniowego wyniszczania więźniów i równocześnie największym ośrodkiem natychmiastowej, bezpośredniej zagłady Żydów, Polaków, Cyganów, oraz m.in. jeńców radzieckich. Był miejscem ludobójstwa. Liczbę zamordowanych osób szacuje się na ok. 1,1 mln w tym około 90 % ofiar stanowili Żydzi.

 

Dzień, w którym zwiedzaliśmy obóz był chłodny i deszczowy. Aura ta uświadomiła nam dodatkowo, jak trudne były warunki, w których zamknięto tyle tysięcy ludzi. Rozważaliśmy, co musieli przeżywać więźniowie, świadomi swojego losu i rychłej śmierci. Trudno było nam zrozumieć, że to "ludzie ludziom zgotowali ten los".


Studniówka 2007
Galeria fotografii