Wycieczka do Czarnolasu, Janowca i Kazimierza Dolnego
(5 października 2011)

W piękny dzień 05.10.2011r. wybraliśmy się wraz z naszą wychowawczynią - panią Bożeną Elgas oraz panią od języka polskiego - Iloną Nartowską na wycieczkę śladami Jana Kochanowskiego. Pojechaliśmy do Czarnolasu, gdzie znajduje się muzeum poety.
W muzeum przechowywane są nieliczne, zachowane po Kochanowskim pamiątki: żelazne, zdobione rozetami i kratownicą renesansowe drzwi pochodzące prawdopodobnie ze skarbczyka oraz fotel kryty złoconym kurdybanem i zwieńczony barokową dekoracją z herbem Kochanowskich - Korwin. Muzeum posiada ponadto bogaty zbiór starodruków, rękopisów i fotokopii pierwodruków utworów Kochanowskiego, militariów z XVI w. oraz rzeźb i obrazów z XIX i XX w. Kolekcji pamiątek po Janie Kochanowskim dopełnia kolekcja mebli i przedmiotów codziennego użytku z epoki renesansu: skrzynie, krzesła, fotele, sekretarzyki, stoły, dzbany, świeczniki, klepsydra, zegar, kałamarz itp.
Widzieliśmy również miejsce, gdzie rosło ulubione drzewo Kochanowskiego - obecnie stoi tam XIX-wieczny, kamienny obelisk z symbolicznym sarkofagiem Urszulki, córki poety oraz popiersiem Piotra Kochanowskiego, bratanka Jana.

Następnym punktem naszej wycieczki był piękny zamek w Janowcu.
Położony na wysokiej skarpie lewego brzegu Wisły renesansowy zamek to wspaniała i tajemnicza budowla. Zamek jest olbrzymi, w czasach świetności miał 7 wielkich sal i 98 pokoi - wielkością dorównywał Wawelowi. Z jego murów roztacza się rozległy widok na dolinę Wisły. Pierwszy zamek w Janowcu, usytuowany przy obecnym dziedzińcu wschodnim, zbudowali w latach 1526-37 Piotr Firlej i jego syn. W czasach późniejszych był on wielokrotnie rozbudowywany, tak że ostatecznie przybrał kształt nieregularnego wieloboku, zbliżonego do trójkąta. Niedaleko od zamku znajduje się spichlerz i dworek szlachecki.

Po opuszczeniu Janowca udaliśmy się do Kazimierza Dolnego, gdzie zwiedziliśmy m.in. zabytkowy rynek miasta oraz Górę Trzech Krzyży z drewnianymi krzyżami osadzonymi tam w XVIII wieku.

Studniówka 2007
Galeria fotografii