Szkolny konkurs odczytywania z ust
(7 grudnia 2010)

7 grudnia odbył się finał szkolnego konkursu odczytywania z ust. Jest to okazja do uświadomienia młodzieży niesłyszącej jak ważna jest w kontakcie z ludźmi ta umiejętność. Niektóre osoby niesłyszące są w tym naprawdę mistrzami. Tematem konkursu było hasło z programu wychowawczego placówki "Uczę się i czytam książki, opłacalnie inwestując w siebie".


Tegorocznymi laureatami konkursu zostały: Barbara Kołtun kl II b oraz Dominika Zmaczyńska kl III b Obie uczennice uzyskały taką samą ilość punktów i będą reprezentować nasz Ośrodek na Ogólnopolskim Konkursie Odczytywania Mowy z Ust, którego będziemy organizatorami w kwietniu.
Drugie miejsce zajęły ex aequo Małgorzta Talipska kl III b i Hubert Głagowski kl III b. Trzecie  miejsce również ex aequo Paulina Dampc kl I b i Marta Korytkowska kl III b.
W gronie najlepiej czytających uczniów Ośrodka znaleźli się również: Katarzyna Mucha klasa Ib,  Paweł Obłoza kl III b i Jakub Grzelak kl II s. GRATULUJEMY wszystkim finalistom. Trzymamy kciuki za dziewczyny, które wezmą udział w konkursie ogólnopolskim.

W tym roku w konkursie wzięli też udział nauczyciele, zarówno słyszący jak i niesłyszący. Niekwestionowaną liderką okazała się pani psycholog Magdalena Bielak. Podziwiamy. Dziękujemy również pozostałym nauczycielom,  paniom: Annie Stopińskiej, Angelice  Jakubowskiej, Marzenie  Niedziółce oraz panu Grzegorzowi Galewskiemu.

Kilka słów o umiejętności odczytywania z ust

Jednym z ważnych sposobów odbioru tego co się mówi dla osób niesłyszących jest odczytywanie z ust. Jest to bardzo trudna umiejętność, ale niezwykle potrzebna. W języku polskim tylko około 30% głosek jest rozpoznawalna wzrokiem. Reszty trzeba się domyśleć. Dlatego tak ważna jest znajomość języka polskiego (słownictwa i gramatyki). Odczytać można tylko słowa znane. Dłuższą wypowiedź łatwiej odczytać,  gdy znany jest temat. Odczytywanie z ust jest bardzo męczące, wymaga ogromnej koncentracji uwagi. Dlatego aktywnie czytamy tylko ok. 4 min.
Odczytywanie z ust zależy nie tylko od umiejętności osoby czytającej ale również od nadawcy. Łatwiej odczytać osobę znaną, która wyraźnie i naturalnie mówi (nie za szybko ale i niezbyt wolno). Ważne aby usta nadawcy nie były zbyt odległe (najlepiej odczytywać osoby, które znajdują się ok. 1,5 m od odbiorcy). Osoby, które lepiej słyszą mogą gorzej odczytywać z ust, bo w kontakcie z nadawcą posługują się głównie słuchem a odczytywaniem tylko się wspomagają w sytuacji np. hałasu. 

Słowniczek
nadawca- osoba, która mówi
odbiorca - osoba, która odczytuje mowę
ex aequo (wymawiamy eks ekwo oznacz " na równych prawach"),  tu oznacza tyle samo punktów, równorzędne miejsce. 


Studniówka 2007
Galeria fotografii