Lekcja biblioteczna w Bibliotece Narodowej
(18 listopada 2010)

18.11.2010 uczniowie klas IIa, IIb, IIc LP brali udział w lekcji bibliotecznej w Bibliotece Narodowej przy Al. Niepodległości 213 w Warszawie. Naszym przewodnikiem była pani Ewa Bogusz. Uczniowie tradycyjnie poznali katalogi kartkowe i elektroniczne, historię Biblioteki Narodowej oraz otrzymali podstawowe informacje na temat zbiorów bibliotecznych, zasad korzystania z nich i oraz ich konserwacji (ochrony i naprawiania). Tu pytanie do klas II LP: pamiętacie jeszcze, ile jest zbiorów w Bibliotece Narodowej?! Ponad 4 miliony woluminów! Starych druków jest 160.000 woluminów, a rękopisów 27.000 jednostek.
Ogromną niespodzianką było spotkanie z głuchymi pracownikami Biblioteki Narodowej - introligatorami: panią Anną Ortyńską i panem Stefanem Błaszczykiem. Tak przy okazji: pan Błaszczyk jest absolwentem naszego Ośrodka (rocznik 1973). U nas skończył kierunek introligatorski.
Dzięki sympatycznemu przyjęciu nasi uczniowie mogli poznać tajniki sztuki introligatorskiej, ale nie tylko. Ci głusi Państwo przez swoje bardzo pozytywne nastawienie do świata i ludzi, nie tylko głuchych, ale słyszących również, dali uczniom doskonały wzór, że można swoją pracę lubić i szanować. A ze słyszącymi współpracownikami dogadać się. Jak widać, wszystko można, trzeba tylko chcieć.
W imieniu uczniów bardzo gorąco dziękuję pani Ortyńskiej i panu Błaszczakowi za pokazanie na własnym przykładzie innych możliwości pracy oraz innego stosunku do swoich obowiązków. Pani Bogusz serdecznie dziękuję za fajną lekcję i do zobaczenia za rok!

Anna Antos

Studniówka 2007
Galeria fotografii