Gry miejskie "Warszawa - ludzie i miejsca"
(26 października2010)

W ramach obchodów 40-lecia istnienia Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Głuchych 26 października był dniem świętowania przez młodzież. Z tej okazji zorganizowana była dla nich zabawa edukacyjna - gry miejskie - "Warszawa - ludzie i miejsca".
Celem tej zabawy było poznanie ludzi związanych ze środowiskiem głuchych w Warszawie oraz miejsc, w których młodzież z wadą słuchu może załatwić potrzebne im w życiu codziennym dokumenty. Impreza miała formę gry terenowej. Uczniowie OSWG oraz ich opiekunowie na odprawie w sali gimnastycznej poinformowani zostali o przebiegu zabawy oraz podzieleni na
8 zespołów.
Były dwie kategorie zadań - pierwsza związana ze zdobywaniem wiadomości o historii i istotnych dla niesłyszących postaciach, druga sprawdzająca umiejętności komunikacyjne i społeczne młodzieży.
W kategorii pierwszej znalazły się następujące miejsca w Warszawie: OSWG - Łucka, Pl. III Krzyży - Instytut Głuchoniemych, Mazowiecki oddział PZG na ul. Białostockiej. W ramach tej kategorii młodzież musiała również przeprowadzić wywiad z absolwentem naszego Ośrodka. Kategoria druga obejmowała wizytę w Urzędzie Gminy Bemowo, Urzędzie Pracy i na Akademii Pedagogiki Specjalnej.
W punktach, do których musieli dotrzeć uczniowie znajdowali się koordynatorzy rozdzielający kolejne zadania.
W ostatnim punkcie grupy otrzymywały zadanie - grę słowną taką samą dla każdej grupy.


 indeks           indeks2        images4              indeks1                 images1          images3
   UCZ          GR      Y       DA = KA     CH        G       SZKA        LE = ZE   W          CO

         

                 

To już ostatnie miejsce. TU SIĘ SPOTYKAMY. TERAZ POPROŚ O MAPĘ.

 

Wynikiem rozwiązania zadania było miejsce docelowe zabawy (META), gdzie wszystkie grupy spotkały się na podsumowaniu imprezy i wspólnym posiłku.

Po porannej odprawie, wyjaśnieniu zasad zabawy, rozdaniu kart pracy, aparatów fotograficznych, map i pierwszego zadania do wykonania młodzież z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem przystąpiła do tego zadania. Bywało i tak, że nauczyciele - opiekunowie musieli mocno się starać by "dorównać im kroku".
Pogoda sprzyjała, humory dopisywały, zaangażowanie nie słabło w trakcie wykonywanych zadań.
Pierwsze grupy pojawiły się w Klubie Karuzela już po 3 godzinach. Tam czekała na wszystkich pizza i ciepła herbata. Komisja oceniała pracę - odpowiedzi, rysunki oraz przygotowane prezentacje. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięska grupa również puchary i pamiątkowe koszulki.
Wygrała grupa IV - uczniowie klas: II b + I tżg + I pa pod opieką M. Żulewskiej, K. Głozak, P. Wojdy.
Nagrodę za najlepsze - najciekawsze zdjęcia otrzymał Emil Pełka.

Nikt jednak nie czuł się przegrany. Wszyscy świetnie się bawili. Dowodem na to mogą być opinie uczniów - "było super", wspaniała zabawa", "świetnie się bawiliśmy" i pytanie ".kiedy następna taka impreza?." A nad tym myślą już organizatorzy: Grzegorz Bisko, Kasia Piekut i Barbara Puczyńska. 

Studniówka 2007
Galeria fotografii