Lekcje Muzealne w Instytucie Paleobiologii (14 września 2010)

W dniu 14.09.2010 r. uczniowie klasy IIa wraz z wychowawcą Marzeną Niedziółką oraz nauczycielem biologii Tomaszem Kościołowskim uczestniczyli w lekcjach pokazowych w Instytucie Paleobiologii PAN, gdzie zapoznawali się z szeregiem zagadnień i wystaw dotyczących życia zwierząt w odległych epokach geologicznych. W czasie zajęć mogli dowiedzieć się również o życiu i zwyczajach wielkich drapieżnych gadów m in. /Tyranozaurusa rexa/, którego ogrom szkieletu był dla nas dużym zaskoczeniem. Uczniowie mogli zobaczyć  równocześnie bogactwo i rozmaitość świata flory w Polsce i na świecie.
Pani przewodnik zaprezentowała pokaz wielu różnorodnych gatunków zwierząt zamieszkujących polskie lasy oraz tropikalne lasy krajów Afryki, Azji i Polinezji.

Zamieszczone fotografie prezentują powyższe zagadnienia przedstawiające szereg wystaw i galerii w Instytucie w Warszawie.

Zdjęcia z lekcji otwartych zamieszczamy poniżej:


Studniówka 2007
Galeria fotografii

 

Tarbozaur był spokrewniony z tyranozaurem. Miał 11 metrów długości, ważył 5 ton oraz 3,5 metra długości.dzięki swoim potężnym zębom w ilości około 50 sztuk. Żył w późnej kredzie 70 mln lat temu. Odkryto go na pustyni Gobi.

 

Nemegtozaur - należał do największych dinozaurów jakie kiedykolwiek chodziły po ziemi. Dorosłe Nemegtozaury mogły mieć 40 m długośc i wage dochodzącą do 100 ton!.Czas wymierania to 65 mln lat temu.

 

Sarcosuchus imperator - czaszka należąca do największego krokodyla wszech czasów. Stosunkowo wąskie i długie szczęki zawierały 132 masywne, stożkowate zęby. Wielkośc s. imperatora to 11-12 m., w tym czaszka 1,78m  przy wadze około 8 ton. Ten ogromny krokodyl żył 110 mln lat temu na terenie Ameryki Południowej oraz Afryki.

 

Hadrozaur -  należał do dinozaurów kaczodziobych  Nazwa tego dinozaura pochodzi z greckich słów hadros - ,,ciężki" i sauros - ,,jaszczur" i oznacza tyle co ,,ciężki jaszczur".