Lekcja biblioteczna w Archiwum Głównym Akt Dawnych
(08 czerwca 2010)

Klasy Ia,Ib, Ic LP 08.06.2010r. miały lekcję biblioteczną w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie przy ul. Długiej. Była to dla uczniów doskonała okazja, aby dowiedzieć się o sposobach konserwacji starodruków oraz innych zbiorów zniszczonych przez powodzie lub przez upływający czas. Ciekawostką dla nich był fakt, że książki są kąpane przed naprawą. Przydała się też wiedza z zakresu chemii - kwasy i zasady, odczyn PH papieru to podstawowe informacje dla osoby zajmującej się danym starodrukiem, aby jego naprawa była skuteczna.

Kolejnym etapem lekcji była genealogia: drzewo genealogiczne i wywód przodków to ciekawe wiadomości dla tych, którzy interesują się historią swojej rodziny. Uczniowie poznali mnóstwo oryginalnych dokumentów jeszcze z czasów królewskich, a także drzewa genealogiczne rodzin Zamojskich, Radziwiłłów - Archiwum posiada dokumenty jeszcze z 1155 roku, a ostatnie zbiory dotyczą roku 1918. Dokumenty od 1918 roku są gromadzone przez Archiwum Główne Akt Nowych na Ochocie, które aktualnie sponsoruje wydanie tomiku wierszy naszego absolwenta.

Na zakończenie spotkania uczniowie poznali historię Pałacu Raczyńskich, w którym mieści się AGAD - historia wojenna, powstańcza - w czasie Powstania Warszawskiego w AGAD-dzie był szpital dla powstańców. Gdy Niemcy zajęli szpital, wystrzelali wszystkich: rannych, lekarzy, pielęgniarki.

Anna Antos
Jolanta Rybicka


Studniówka 2007
Galeria fotografii