Wycieczka geograficzna
(18 maja 2010)

Stowarzyszenie Geografów Polskich i Przyjaciół Geografii zaprosiło klasę 1a wraz z wychowawcą p. Marzenę Niedziółką i p. Edytę Sapińską na wycieczkę autokarową do Puszczy Kampinoskiej, Żelazowej Woli, Brochowa, Leszna i Zaborowa. Pani przewodnik opowiadała nam o środowisku przyrodniczym w Kampinoskim Parku Narodowym.

Zwiedzaliśmy muzeum - dom urodzin Fryderyka Chopina, spacerowaliśmy po malowniczym parku z egzotycznymi roślinami, krzewami i drzewami oraz pięknymi kolorowymi azaliami. Na terenie bogatego w oryginalne gatunki roślin parku krajobrazowego, przez który przepływa rzeka Utrata, znajdują się trzy pomniki Fryderyka Chopina.

Pojechaliśmy do Brochowa niecałe 10 km od Żelazowej Woli, gdzie zobaczyliśmy kościół obronny. W kościele brochowskim brali ślub rodzice kompozytora i później jego siostra Ludwika. Fryderyk był ochrzczony także w tym kościele. W kościele są kopie dokumentów - metryki ślubu Mikołaja Chopina i Justyny Krzyżanowskiej (rodziców Chopina), metryki ślubu siostry kompozytora ­ Ludwiki z Józefem Jędrzejewiczem i metryki urodzenia oraz chrztu Fryderyka Chopina. Brochów jest to wieś silnie związana z rodziną Chopina.

W Lesznie widzieliśmy starą olbrzymią topolą, która rośnie na terenie parku Karpinek. Jest to olbrzymi białodrzew, czyli topola biała. To 300-letnie drzewo ma 32 m wysokości i ok. 11 m obwodu, a na wysokości ok. 3 m rozdziela się na 3 pnie. Uważana jest za najtęższe drzewo w kraju.

Również zatrzymaliśmy aby zobaczyć pałac Goldstandów w Zaborowie ale nie udało nam się bo jest on na terenie prywatnym. Pałac był w serialu "Kariera Nikodema Dyzmy". Zwiedzaliśmy też kościół p.w. św. Anny - kościół parafialny, wzniesiony w 1791 roku w Zaborowie wg projektu Hilarego Szpilowskiego w miejscu wcześniejszych świątyń.

Stowarzyszenie Geografów zaprosiło nas do McDonalda na zakończenie wycieczki. Dziękowaliśmy jego przedstawiciela za piękną wycieczkę i smaczne jedzenie. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.


Studniówka 2007
Galeria fotografii