Poznaj swoje mocne strony
(23 kwietnia 2010)

W piątek zaprosiliśmy całą społeczność Ośrodka na apel porządkowy poświęcony mocnym stronom człowieka. Rozmawialiśmy  o tym, że każdy człowiek niezależnie od tego czy słyszy,  czy nie - może w życiu osiągnąć sukces. Musi tylko:

  1. uwierzyć w siebie
  2. zastanowić się kim chce być,
  3. pomyśleć, co lubi robić,
  4. znać swoje mocne i słabe strony.

Przybliżyliśmy sylwetki trójki niesłyszących osób, które umiały wykorzystać swoje atuty i robią w życiu to, co lubią.
Poznaliśmy krótkie życiorysy:

  1. pana Rafała Nowaka, który jest niesłyszacym lekkoatletą, trenuje od 12 roku życia,wielokrotnie zdobywał medale m.in. w 2007 w Sofii wywalczył srebrne krążki na dystansach: 1500 m, 5000 m i 10 000 m;
  2. pani Agnieszki Siepkowskiej, która jest studentką Uniwersytetu Wrocławskiego,  prezesem Polskiej Sekcji Młodzieży Głuchej, prowadzi wykłady na temat tożsamości osób Głuchych uczy PJM na Uniwersytecie Wrocławskim;
  3. pana Piotra Tomaszewskiego, który jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego na  wydziale psychologii, ma tytuł doktora, aktywnie zajmuje się badaniem PJM i ASL;

Na nasze spotkanie przyszli również goście specjalni, którzy zgodzili się opowiedzieć nam o swoich mocnych stronach, które ułatwiły im osiągnięcie różnych celów życiowych.

Mieliśmy okazję porozmawiać z panią Ewą Tomaszewską, która jest absolwentką naszego Ośrodka, z wykształcenia jest surdopedagogiem, a obecnie pracuje jako redaktor w "Świecie ciszy". Pani Ewa podkreśliła, że w osiągnięciu sukcesu pomogła jej silna wola, dobra znajomość języka polskiego, oraz lektura książki, po której zrozumiała że głuchota nie jest przeszkodą w realizacji marzeń.

Drugim gościem był pan Marek Śmietana, również nasz absolwent, który jest niesłyszącym fryzjerem. Jest bardzo twórczy i na co dzień stara się realizować swoje pasje. Za swoją mocną stronę uważa odwagę, otwartość na innych i nie poddawanie się w sytuacjach problemowych.

Mieliśmy okazję spytać również o mocne strony pana Tomasza Grabowskiego, który jest studentem wydziału grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dowiedzieliśmy się, że wytrwałość i dążenie do realizacji celów pomagają osiągnąć w życiu to, co chce. Według naszego gościa kluczem do sukcesu jest walka o własne marzenia i nie poddawanie się w trudnych sytuacjach.

Mamy nadzieję, zachęciliśmy  naszych kolegów do szukania swoich mocnych stron i pokonywania słabości. Sześć sylwetek zaprezentowanych dzisiaj osób niesłyszących, to tylko skromna reprezentacja dużej grupy. Bierzcie z nich wzór i miejcie odwagę realizować swoje marzenia.

Uczniowie klas III m i III n

Apel
Galeria fotografii