Apel i inne wyrazy pamięci poświęcone ofiarom
katastrofy spod Smoleńska
(12 kwietnia 2010)

Poranek 12 kwietnia (trzeci dzień żałoby narodowej) rozpoczął się od apelu. Młodzież wraz z nauczycielami zgromadziła się w sali gimnastycznej. Wielu z obecnych było ubranych na czarno. Pani Dyrektor OSWG Elżbieta Opara-Zawistowska przypomniała zebranym o sobotniej katastrofie, wymieniła również osoby, które zginęły - a pomagały głuchym:  m.in. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę, Ryszarda Kaczorowskiego, ks. Bronisława Gostomskiego, Stanisława Jerzego Komorowskiego, Jerzego Kurtykę.
Następnie wyraziła nadzieję, iż wychowankowie naszego Ośrodka będą zachowywać się godnie w tym szczególnym czasie.

Po wystąpieniu Pani Dyrektor zabrał głos ks. Konrad Zawłocki, który wspomniał ks. Zdzisława Króla, wieloletniego byłego proboszcza parafii, w której znajduje się OSWG. Wygłosił również kilka słów umocnienia i poprosił o wspólną modlitwę w intencji ofiar katastrofy. Uczczono ich pamięć minutą ciszy.

Apel to nie jedyny wyraz pamięci naszej społeczności o osobach, które zginęły.  Na szkolnych korytarzach pojawiły gazetki poświęcone temu wydarzeniu. Została wyłożona także księga kondolencyjna. Wielu wychowanków wraz z wychowawcami/ nauczycielami oddało hołd ofiarom, uczestnicząc w poszczególnych wydarzeniach mających miejsce w tygodniu żałoby narodowej. Odwiedzając miejsca, gdzie pracowali ci, co zginęli na przykład: Pałac Prezydencki, Sejm, Senat, Instytut Pamięci Narodowej.
Jest to dla nas wszystkich doświadczenie trudne. Pamiętajmy jednak, o tym, że z tego, co trudne często wyrasta dobro.

"A JEŚLI KOMU DROGA OTWARTA DO NIEBA, TYM CO SŁUŻĄ OJCZYŹNIE"
Jan Kochanowski

 

Apel
Galeria fotografii