Plener Malarski Głuchych "Jesienne Nastroje" w Orońsku
(6-15 listopada 2009)

W dniach od 6 do 15 listopada 2009 roku odbył się plener malarski Głuchych w Orońsku zorganizowany przez Oddział Mazowiecki Polskiego Związku Głuchych w Warszawie przy wsparciu finansowym PFRON i Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie. Komisarzem pleneru był Marek Krzysztof Lasecki (na co dzień nauczyciel Ośrodka przy ul. Łuckiej). Jego współpracownikami byli głuchy artysta Michał Justycki oraz głuchy student Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Tomasz Grabowski. Tematem pleneru były: jesień, wszystko, co zdarza się w okresie jesieni wokół nas, czyli tytułowe jesienne nastroje. Z naszego Ośrodka uczestniczyli uczniowie szkoły policealnej z klasy II Pb: Anna Wiencek, Bartosz Buta, Bartłomiej Kragiel i Paweł Gosk.
Orońsko słynie z pałacu, w którym dawniej mieszkał znany malarz artysta Józef Brandt oraz z przepięknego parku, w którym można oglądać rzeźby. Znajduje się tutaj również Muzeum Współczesnej Rzeźby Polskiej, w którym można oglądać czasowe wystawy twórczości rzeźbiarskiej.
Młodzi uczniowie z emocjami nauczyli się malować techniką akrylową. Mieliśmy również niepowtarzalną okazję rzeźbić swoje prace z czerwonej gliny. Wszystkim uczestnikom rzeźbienie w glinie bardzo się spodobało.
W trakcie pleneru mogliśmy zobaczyć miasto Szydłowiec. Zwiedziliśmy Rynek, Kościół Farny Radziwiłłów oraz Zamek-Muzeum w Szydłowcu z ekspozycją starych, drewnianych instrumentów i zabawek muzycznych, jakie powstawały na terenach dawnej Polski. Odbywały się także wieczorami wykłady, które pięknie przedstawiały sztukę, wyjaśniały w jasny sposób jej zagadnienia. Na zakończenie pleneru odbyła się wystawa w Cafe Art w Orońsku. Tradycyjnie zostały ogłoszone wyniki konkursu prac uczestników. Zostaną one pokazane na wystawie poplenerowej w Warszawie, w grudniu tego roku, w Oddziale Mazowieckim PZG na ulicy Białostockiej.

Plener
Galeria fotografii