Klub Przyjaciół Zwierząt na wycieczce w Sromowie k/ Łowicza
(20 października 2009)

Nawet pogoda nas nie odstraszyła...

Co prawda z lekkim poślizgiem czasowym, ale za to w dobrych humorach i pod troskliwą opieką wychowawców: B. Derbich, A. Krupy i A. Janiszka, we wtorek 20 października br. wyruszyliśmy na spotkanie z twórczością ludową do Muzeum Rodziny Brzozowskich w Sromowie.

Dzięki rewelacyjnym umiejętnościom Pana Zbyszka, prawie 80 km trasy pokonaliśmy błyskawicznie i bezpiecznie. Na miejscu czekała na nas córka założycieli Muzeum - Pani Maria Brzozowska-Kosińska, artystka-malarka. Opowiedziała nam historię artystycznej czteropokoleniowej rodziny - malarzy, rzeźbiarzy, hafciarek, wycinankarek, twórczyń łowickich pająków.

Zwiedziliśmy cztery pawilony, w których zgromadzono twórczy dorobek rodziny: poczynając od 600 drewnianych figurek (z tego 400 ruchomych w formie szopek - m. in. Szopka Bożonarodzeniowa, procesja Bożego Ciała, Wesele Łowickie) autorstwa protoplasty rodu Juliana Brzozowskiego, a na obrazach namalowanych przez jego córkę i rzeźbach syna - kończąc.

Największy zachwyt wzbudziły misternie wykonane pająki i wycinanki łowickie oraz własnoręcznie zdobione skrzynie, kredensy i komody. W Muzeum znajduje się również kolekcja 35 pojazdów konnych - wolanty, bryczki, stare sanie i wozy chłopskie.

Wokół pawilonów znajduje się pięknie utrzymany ogród z miejscem na ognisko. Niestety, nie mogliśmy z tego skorzystać - padał deszcz! Ale nie obyło się bez gorącej herbaty i kiełbaski - choć tym razem tylko na zimno!

P.S. Serdeczne podziękowania dla fotografa Klubu - Kasi Sobczak z gr. III.


Studniówka 2007
Galeria fotografii